Apie mus

UAB LITGAS – tai gamtinių dujų tiekimo ir prekybos įmonė, priklausanti didžiausiai Lietuvoje energetikos įmonių grupei „Lietuvos energija“.

 

Šiuo metu pagrindinė LITGAS veikla yra strateginės svarbos – bendrovė tiekia per Klaipėdos SGD terminalą būtinąjį gamtinių dujų kiekį, reikalingą jo minimaliai nepertraukiamai veiklai.

 

Užtikrinti šio kiekio tiekimą LITGAS buvo įpareigota Energetikos ministro įsakymu patvirtinus bendrovę paskirtuoju tiekėju.

 

Tam įgyvendinti 2014 m. rugpjūčio 21 dieną po beveik metus trukusio pirkimo, buvo pasirašyta 5 metų trukmės, 0,54 mlrd. kubinių metrų (apie 950 tūkst. kubinių metrų SGD) dujų tiekimo sutartis su Norvegijos „Statoil“ (plačiau apie būtinojo kiekio užtikrinimą).

 

Paskirtojo tiekėjo veikla padeda Lietuvai pasiekti strateginių tikslų: sukuria ir palaiko atvirą prieigą prie pasaulinės gamtinių dujų rinkos ir galimybę tiekėjams pasinaudoti jos teikiamais privalumais, užtikrina tiekimo saugumą ir skatina realią konkurenciją Lietuvos gamtinių dujų tiekimo rinkoje.

 

LITGAS, kaip paskirtasis tiekėjas, yra pripažįstama strateginę reikšmę nacionaliniam saugumui turinčia įmone.

 

Be paskirtojo tiekimo veiklos, LITGAS taip pat planuoja tapti konkurencingu žaidėju regiono gamtinių dujų ir SGD tiekimo rinkoje, užsiimti augančia bunkeriavimo – SGD, tiekiamo kaip kuro laivams, veikla. Bendrovė yra pasirašiusi bendrąsias neįpareigojančias prekybos SGD sutartis su 15 pasaulinių tiekėjų, kurie visi kartu tiekia daugiau kaip pusę viso pasaulio SGD. Šios sutartys suteikia galimybes LITGAS tarptautinėse neatidėliotinų sandorių (angl. „spot“) rinkose greitai įsigyti dujų (plačiau apie komercinę prekybą dujomis).

LITGAS skaičiais (2015 m.):

  • Darbuotojų skaičius: 14 (2015 m. gruodžio 31 d.)
  • Pajamos: 209,3 mln. Eur
  • Veiklos sąnaudos (OPEX): 201,2 mln. Eur
  • EBITDA: 8,1 mln. Eur
  • Visas turtas: 46,4 mln. Eur

Akcininkai

LITGAS 2012 metų gruodį įkūrė SGD terminalo projektą įgyvendinanti akcinė bendrovė „Klaipėdos nafta“. 2013 metų rudenį bendrovės pagrindine akcininke tapo valstybės valdoma įmonė „Lietuvos energija“, kuriai priklauso 66,67 proc. akcijų. 33,33 proc. LITGAS akcijų valdžiusi bendrovė „Klaipėdos nafta“ bendrovės valdyme nedalyvavo ir akcininkų sutartimi buvo atsisakiusi balsavimo akcininkų susirinkimuose.

 

2016 metų spalį, siekiant galutinai įgyvendinti Europos Komisijos ir Valstybinės kainų ir energetikos kontrolės reikalavimai dėl veiklų atskyrimo, „Lietuvos energija“ iš „Klaipėdos naftos“ įsigijo likusias 33,33 proc. akcijas ir tapo vienintele LITGAS akcininke.

SGD terminalas

Klaipėdoje pastatytas suskystintųjų gamtinių dujų (SGD) terminalas sukūrė technines galimybes gauti gamtinių dujų iš kitų tiekėjų ir prielaidas konkurencingai gamtinių dujų rinkai Lietuvoje.

 

2015 metais terminalo pajėgumas, dėl Lietuvos perdavimo sistemos apribojimų, sieks apie 1,4 mlrd. kubinių metrų dujų per metus, vėliau – apie 4 mlrd. kubinių metrų.  Toks dujų kiekis galės visiškai patenkinti Lietuvos bei apie 90 proc. Baltijos šalių poreikio. SGD terminalo pagrindinė funkcija – priimti ir saugoti suskystintąsias gamtines dujas, jas dujinti ir tiekti į magistralinį tinklą.

 

SGD terminalo projektą įgyvendino ir jį eksploatuoja akcinė bendrovė „Klaipėdos nafta“. Daugiau apie terminalo operatorės veiklą – „Klaipėdos nafta“ svetainėje, apie terminalo projektą – SGD terminalo svetainėje.