LITGAS pasirašė bendrąją prekybos sutartį su „Cheniere Marketing“

Gamtinių dujų tiekimo ir prekybos įmonė LITGAS, priklausanti valstybės valdomai energetikos įmonių grupei „Lietuvos energija“, vasario 27 d. Hiūstone (JAV) pasirašė bendrąją prekybos sutartį, kuri įgalins įsigyti suskystintųjų gamtinių dujų (SGD) iš JAV kompanijos „Cheniere Energy“ padalinio „Cheniere Energy“. „Cheniere Energy“ šiemet atidarys pirmąjį per 40 metų JAV SGD eksporto terminalą, o pirmieji kroviniai Lietuvą galėtų pasiekti jau 2016 metais.

 

„Sutartis su „Cheniere“ yra labai svarbi – kompanija stato pirmąjį JAV gamtinių dujų skystinimo ir eksporto terminalą, kuris pradės veikti jau 2015 metų pabaigoje, ir tai suteiks mums prieigą prie gausios JAV gamtinių dujų rinkos, prisidės prie mūsų tiekimo ir kainodaros modelių diversifikavimo, – sakė UAB LITGAS generalinis direktorius Dominykas Tučkus. – Tikėtina, kad jau 2016-2017 metais, esant poreikiui, pagal šią sutartį galėsime įsigyti SGD krovinių iš JAV“.

 

Skalūnų dujų revoliucija pastaraisiais metais pavertė JAV iš gamtinių dujų importuotojos į galinčią jas eksportuoti ir pasiūlyti SGD tarptautinėms rinkoms.

 

Skaičiuojama, kad JAV plėtojami patvirtinti projektai SGD gamybos apimtis iki 2018 metų padidintų 30 mlrd. kubinių metrų per metus – tai yra maždaug 10 proc. dabartinės SGD rinkos. Palyginimui, Baltijos šalys per metus suvartoja apie 4 mlrd. kubinių metrų gamtinių dujų.

 

LITGAS yra pasirašiusi 16 neįpareigojančių prekybos SGD sutarčių su kompanijomis, tiekiančiomis apie pusę viso pasaulio SGD, taip pat turi galimybes įsigyti gamtinių dujų rinkoje, iš kitų Lietuvos importuotojų.

 

„Cheniere Energy“ yra Hiūstone (JAV) įsikūrusi energetikos kompanija, kurios pagrindinė veikla yra susieta su SGD. Ji valdo ir eksploatuoja „Sabine Pass“ SGD terminalą ir „Creole Trail“ dujotiekį Luizianoje. „Cheniere“ ieško susijusių su „Sabine Pass“ SGD terminalu verslo galimybių. Per savo padalinį „Cheniere Energy Partners“, greta „Sabine Pass“ SGD terminale esančių išdujinimo pajėgumų „Cheniere“ plėtoja skystinimo pajėgumų projektą, kurį sudarys iki 6 SGD linijų, turinčių maždaug 27 mln. tonų SGD (apie 37 mlrd. kubinių metrų dujų) per metus siekiantį bendrą projektinį pajėgumą. „Cheniere“ taip pat plėtoja kitą dujų skystinimo projektą netoli Korpus Kristi miesto Teksase, kurio projektiniai pajėgumai siektų iki 13,5 mln. tonų SGD (apie 18,5 mlrd. kubinių metrų dujų) per metus. Numatoma, kad SGD eksportas iš Korpus Kristi skystinimo terminalo turėtų prasidėti anksčiausiai 2018 metais. Daugiau informacijos apie „Cheniere Energy“ galima rasti interneto svetainėje www.cheniere.com.

 

Cheniere Sabine Pass

„Cheniere“ statomas „Sabine Pass“ gamtinių dujų skystinimo terminalas. („Cheniere“ nuotr.)

 

Šaltinis: UAB LITGAS