LITGAS pasirašė memorandumą dėl dujų tiekimo iš JAV terminalo „Delfin LNG“

Gamtinių dujų tiekimo ir prekybos įmonei LITGAS, priklausanti valstybės valdomai energetikos įmonių grupei „Lietuvos energija“, vasario 26 d. pasirašė supratimo memorandumą su „Delfin LNG LLC“ – pirmąjį plūduriuojantį JAV dujų skystinimo terminalo projektą plėtojančia bendrove.

 

Planuojama, kad Luizianos valstijoje giliavandeniame uoste esantis terminalas „Delfin LNG“ pradės veikti 2019 metais.

 

„Mes aktyviai tyrinėjame galimybes tiekti dujas iš JAV, tad supratimo memorandumo pasirašymas su vienu iš pirmųjų plūduriuojančio gamtinių dujų skystinimo projektų plėtotojų reiškia reikšmingą žingsnį į priekį. Tikėtina, kad šis bendradarbiavimas ilgainiui prisidės prie dujų tiekimo diversifikacijos Lietuvoje tikslų įgyvendinimo“, – sakė LITGAS generalinis direktorius Dominykas Tučkus. Pasirašytas supratimo memorandumas nėra įpareigojantis pirkti ar parduoti SGD.

 

Planuojama, kad „Delfin LNG“ bus pirmasis jūroje plūduriuojantis skystinimo projektas JAV. Toks skystinimo terminalas laikomas saugia aplinkai technologija, galinčia ekonomiškai efektyviai tiekti SGD mažais kiekiais, todėl dėl savo lankstumo yra patraukli tiekti SGD didesniam klientų ratui. „Delfin LNG“ eksportuos iš likvidžios JAV gamtinių dujų rinkos vamzdynais tiekiamas kokybiškas dujas, o jos suskystinimo laivuose bus pasitelktos daugiau nei 40 metų naudojamas technologijas.

 

Pastaraisiais metais JAV rinkoje dėl skalūnų dujų gavybos smarkiai išaugo vietinių gamtinių dujų pasiūla. Tačiau JAV dujos kitoms pasaulio rinkoms iki šiol nebuvo prieinamos. Tikimasi, kad SGD eksportas iš pirmojo JAV terminalo bus pradėtas 2015 metų antrąjį pusmetį.

 

Skaičiuojama, kad JAV plėtojami patvirtinti projektai SGD gamybos apimtis iki 2018 metų padidintų 30 mlrd. kubinių metrų per metus – tai yra maždaug 10 proc. dabartinės SGD rinkos. Palyginimui, Baltijos šalys per metus suvartoja apie 4 mlrd. kubinių metrų gamtinių dujų.

 

Dėl šiltesnės nei įprastai žiemos, sulėtėjusio ekonomikos augimo Azijoje, SGD kainos Azijos regione nukrito iki rekordinių žemumų. Todėl tikimasi, kad Atlanto baseino SGD tapus nekonkurencingomis Azijos regione daugiau SGD bus gabenama į Europą – tai turėtų didinti pasiūlą ir spausti kainas žemyn.

 

LITGAS yra pasirašiusi 15 neįpareigojančių prekybos SGD sutarčių su kompanijomis, tiekiančiomis apie pusę viso pasaulio SGD, taip pat turi galimybes įsigyti gamtinių dujų rinkoje, iš kitų Lietuvos importuotojų.

 

Šaltinis: UAB LITGAS